سم رادیو ملودی شجریان انقلاب صداوسیما

سم: رادیو ملودی شجریان انقلاب صداوسیما استاد شجریان محمدرضا شجریان اخبار فرهنگی و هنری

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی تورم، در دوران احمدی‌نژاد اوج رفت / هاشمی

یک فعال سیاسی گفت: ۱۳ سال است که تصمیمات اشتباهی در عرصه اقتصاد گرفته شده است که یک شبه قابل حل نیست. تمام نهاد‌ها از جمله بخش شخصی و تعاونی‌ها باید بر اساس دست

تورم، در دوران احمدی‌نژاد اوج رفت / هاشمی

هاشمی: تورم، در دوران احمدی نژاد اوج رفت

عبارات مهم : اقتصاد

یک فعال سیاسی گفت: ۱۳ سال است که تصمیمات اشتباهی در عرصه اقتصاد گرفته شده است که یک شبه قابل حل نیست. تمام نهاد ها از جمله بخش شخصی و تعاونی ها باید بر اساس دستور رهبری به کمک تیم اقتصادی دولت بیایند و تولید داخلی را زیاد کردن دهند.

به گزارش ایسنا ؛یک فعال سیاسی گفت: ۱۳ سال است که تصمیمات اشتباهی در عرصه اقتصاد گرفته شده است که یک شبه قابل حل نیست. تمام نهاد ها از جمله بخش شخصی و تعاونی ها باید بر اساس دستور رهبری به کمک تیم اقتصادی دولت بیایند و تولید داخلی را زیاد کردن دهند.

محمد هاشمی در ارتباط با دستورات اخیر مقام معظم رهبری مبنی بر ضرورت حمایت از تیم اقتصادی دولت، اظهار کرد: با توجه به فرمان رهبری باید پرسشها را ریشه ای حل کرد و همچنین باید با چنین مسائلی همچون عنوان اقتصادی واقع بینانه و با نظر علمی برخورد کرد.

تورم، در دوران احمدی‌نژاد اوج رفت / هاشمی

وی ادامه داد: جهت تبیین شرایط امروز خیلی مختصر ریشه پرسشها اقتصادی امروز را بیان خواهم کرد و در ادامه راهکار را می گویم. در اقتصاد مهم که مورد قبول همه اقتصاددانان است و در هر کشوری هم مصداق دارد این است که اگر تولید ناخالص ملی زیاد کردن پیدا کند باعث تقویت پول ملی می شود و اگر حجم نقدینگی در جامعه زیاد شود پول ملی تضعیف می شود. در واقع یک رابطه علمی میان تولید ناخالص ملی و قدرت پول ملی و همچنین حجم نقدینگی در جامعه با ضعف اقتصاد اجتماعی وجود دارد.

هاشمی با اشاره به تصمیمات اقتصادی دولت نهم و دهم، گفت: از سال ۸۴ به بعد در دولت های آقای احمدی نژاد با توجه به اینکه قیمت نفت گران شد و درآمد دولت زیاد شد، دو یا سه مساله اتفاق افتاد که مورد حمایت دولت قرار گرفت؛ عنوان اول این بود که یارانه را نقدی به اقشار متفاوت مردم ارائه کنند. در آن وقت جمعیت کشور ۷۰ میلیون و خرده ای بود، ولی یارانه ای که می دانند بالای ۸۰ میلیون بود در واقع فقط به قشر آسیب پذیر یارانه نمی دادند. با این تصمیم حجم نقدینگی در جامعه بسیار اوج رفت و روستایی ها روستاهایشان را رها کرده و به حاشیه های شهر آمدند، الان بیش از ۱۱ میلیون حاشیه نشین در اطراف شهر های بزرگ داریم.

یک فعال سیاسی گفت: ۱۳ سال است که تصمیمات اشتباهی در عرصه اقتصاد گرفته شده است که یک شبه قابل حل نیست. تمام نهاد‌ها از جمله بخش شخصی و تعاونی‌ها باید بر اساس دست

وی ادامه داد: با توجه به کوچ روستاییان و ایجاد مشاغل فصلی پرسشها زیادی در حوزه کشاورزی پدید آمد بنابراین واردات حوزه کشاورزی مثل علوفه و کود زیاد کردن یافت، این در حالی است که پیش از آن تولیدات این موارد در داخل انجام می شد. هر سال حدود ۷۰ تا ۸۰ میلیارد دلار از چین و کشور های متفاوت واردات داشتیم که اجناسی با کیفیت پایین بودند.

این فعال سیاسی با انتقاد از زیاد کردن روند واردات کالا های مصرفی با کیفیت پایین در دولت های نهم و دهم، گفت: حاصل تصمیم های اقتصادی آقای احمدی نژاد در دوران مدیریتش، وارد شدن ضربه به تولید و تولیدکنندگان داخلی بود. تورم اوج رفت و به همین علت تولید داخلی کاملا خوابید.

هاشمی در ادامه توضیحاتش یادآور شد: با زیاد کردن حجم نقدینگی در جامعه، ارزش پول ملی در جامعه کم کردن چشمگیری یافت به طوریکه در سال های آخر دولت احمدی نژاد ۳.۵ تا چهار برابر حجم ارزش پول ملی کم کردن پیدا کرد یعنی دلار ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومانی به ۳۵۰۰ تومان رسید.

تورم، در دوران احمدی‌نژاد اوج رفت / هاشمی

وی همچنین افزود: ما تولید را کم کردن دادیم، نقدینگی را زیاد کردن دادیم و فضا را جهت کالای قاچاق آماده کردیم که به قول خود دولتی های آن وقت تا ۲۵ میلیارد دلار کالای قاچاق زیاد کردن یافته بود. ارزش پول ملی با این کارها کم کردن پیدا کرد و هنگامی که تولید نبود حجم پولی که به جامعه پمپاژ می شد وارد حوزه هایی می شد که به اقتصاد ضربه می زد، از جمله این حوزه ها دلالی دلار و یا ماشین ها و کالا های خارجی بود.

هاشمی در ادامه این گفت وگو خاطرنشان کرد که تصمیمات اقتصادی یاد شده است بازار دلالی را در کشور عزیزمان ایران زیاد کردن داد.

یک فعال سیاسی گفت: ۱۳ سال است که تصمیمات اشتباهی در عرصه اقتصاد گرفته شده است که یک شبه قابل حل نیست. تمام نهاد‌ها از جمله بخش شخصی و تعاونی‌ها باید بر اساس دست

وی به همین جهت گفت: بسیاری از گروه ها وارد دلالی شدند، بانک ها پول های زیادی به آن ها دادند و اختلاس های چند هزار میلیاردی در این دوران مطرح شد که هنوز اوضاع تعداد زیادی از این بانک ها نامعلوم است.

این فعال سیاسی گفت: هنگامی که آقای روحانی بر سر کار آمد انتظار این بود که علی رغم آقای احمدی نژاد عمل کند و تولید را تقویت کند. از سوی دیگر از ایشان انتظار می رفت که یارانه را محدود کند و پول را صرف تولید کند، ولی متاسفانه در دولت آقای روحانی هم یا توانایی این کار ها را نداشتند و یا نتوانستند. هنگامی که که آقای روحانی در وقت مرحوم آیت الله هاشمی عضو مجمع تشخیص مصلحت بودند خودشان به اوضاع اقتصادی انتقاد داشتند و در مجمع تذکرات زیادی به دولت که البته حضور نداشت، داده می شد.

تورم، در دوران احمدی‌نژاد اوج رفت / هاشمی

وی افزود:، ولی در دولت آقای روحانی تقریبا همین روند ادامه پیدا کرد، نتیجه این اتفاقات زیاد کردن حجم نقدینگی و کم کردن ارزش پول ملی شد.

هاشمی با اشاره به دستورات مقام معظم رهبری جهت اصلاح بخشیدن به اوضاع اقتصادی جامعه، گفت: راه چاره این است که از این راه خطایی که آمده ایم، برگردیم. نقدینگی بسیار زیاد که دست بخش خصوصی، نهاد های عمومی و تعاونی ها است باید به سمت تولید هدایت شود تا تولید ناخالص ملی زیاد کردن پیدا کند.

وی یادآور شد: رسیدن به چنین جایگاهی نیازمند برنامه ریزی و هماهنگی پرسشها گوناگون است تا نقدینگی که به سمت بازار قاچاق، دلالی دلار و ماشین و مسکن هدایت شده است است به تولید باز گردد. باید جلوی قاچاق و واردات گرفته شود، تولید زیاد کردن پیدا کند، با تقویت و حمایت از تولید داخلی اشتغال مولد ایجاد شود. با این اشتغال مولد شغل های شریف زیادی می توان ایجاد کرد.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآور شد: باید جامعه به سمتی حرکت کند که از حاصل دسترنج خود و تولیدات خود درآمد کسب کند. مردم شریف کشور عزیزمان ایران دنبال پول مفت نیستند، دنبال این نیستند که عزت ارزش زیر پا گذاشته شود، خواسته اولیه آن ها این است که به خود و فرزندان ارزش شغل داده شود که با درآمد کافی اش زندگی ارزش را بگذارنند. آن ها خواستار صدقه گرفتن نیستند.

وی در بخش دیگری از این گفت وگو تاکید کرد که باید جهت جوانان و افراد جویای کار، اشتغال داخلی ایجاد شود.

هاشمی با بیان اینکه «پول ملی باید تقویت شود» گفت: طی چند سال گذشته پول ملی بیش از ۱۰ برابر ارزش خود را از دست داده هست. باید با راه های اقتصادی که سایر کشور ها هم از آن به عنوان تجربه جهانی استفاده کرده اند این پرسشها را اصلاح کنیم.

وی همچنین گفت: دولت سهم زیادی از اقتصاد ندارد. همان طور که مقام معظم رهبری گفتند فعالیت در حوزه اقتصادی نیازمند همکاری همگانی هست. تمام تعاونی ها، بخش های شخصی و در مقیاس نظام، قوه قضاییه و قوه مجریه همه باید دست به دست هم دهند و حرکت کنند.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اصلاح شرایط اقتصادی یک شبه اتفاق نمی افتد و وقت گیر هست. از سال ۸۴ تا امروز حدود ۱۳ سال است که وضع کشور به اینجا رسیده هست. این عنوان را یک شبه نمی شود تعمیر کرد و نیازمند برنامه مدون هست. نباید از وقت های ایجاد شده است جهت سرکوب یکدیگر استفاده کرد بلکه همه نهاد ها باید به معنای واقعی با یکدیگر جهت گذر از شرایط فعلی همکاری کنند.

واژه های کلیدی: اقتصاد | اقتصاد | اقتصادی | محمد هاشمی | حجم نقدینگی | مقام معظم رهبری | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz