سم رادیو ملودی شجریان انقلاب صداوسیما

سم: رادیو ملودی شجریان انقلاب صداوسیما استاد شجریان محمدرضا شجریان اخبار فرهنگی و هنری

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی حمایت از روحانی به شرط گرفتن امتیاز؟

شواهد و قرائن می‌گوید پشتیبانی اخیر بخشی از جریان راست از رئیس‌جمهور همزمان با تغییرات احتمالی در کابینه بدون چشمداشت نیست.

حمایت از روحانی به شرط گرفتن امتیاز؟

حمایت از روحانی به شرط گرفتن امتیاز؟

عبارات مهم : سیاسی

شواهد و قرائن می گوید پشتیبانی اخیر بخشی از جریان راست از مدیر جمهور همزمان با تغییرات احتمالی در کابینه بدون چشمداشت نیست.

به گزارش ایسنا، روزنامه آفتاب یزد نوشت: «آنهایی که تا چندی پیش سخن از جراحی بزرگ در ساختار دولت می گفتند، از تشکیل اتاق فکری می گفتند که بناست روحانی را از مسند به زیر بکشد، از مقایسه مدیر جمهور دوازدهم با نخستین مدیر جمهور کشور و طرح عدم کفایت او سخن به میان می آوردند، از اولتیماتوم ۱۰ روزه به روحانی خبر می دادند و این که او را وادار به استعفا خواهند کرد، این چند روزه به قدری مهربان شده است اند و دم از پشتیبانی دولت می زنند که حتی خوشبین ترین مردم هم با خود می گویند نکند کاسه ای زیر نیم کاسه است!

به نظر عده ای علت این مهربانی، بیانات حسن روحانی در نشست هم اندیشی مدیران ارشد دولتی هست؛ آیا که او در آن گفته ها، عقب نشینی هایی داشت. او در آن نشست از خاطرات جنگ تعریف می کرد، از این که باید همه دست به دست هم بدهند تا پرسشها اقتصادی حل شود.

اما آیا واقعا این جملات احساسی به یکباره دل مخالفان دو آتشه روحانی و همان هایی که در این مدت داد و فریاد برکناری او را سر می دادند، به رحم آورده و آنها را متحول کرده است؟

کار به جایی رسیده که افرادی مانند علیرضا زاکانی از منتقدان شماره یک تصویب برجام در مجلس نیز در وصف مدیر جمهور مدیحه سرایی کرده و می گوید: «فرمایشات جناب آقای مدیر جمهور صدای بر حق ملت رشید کشور عزیزمان ایران بود که از حلقوم ایشان درآمد.» یا افرادی مانند حداد عادل رقیب همیشگی روحانی در توئیتی می نویسد: «امروز و جهت حل پرسشها داخلی، در برابر دشمن خارجی در کنار دولت هستیم.»

حالا حتی همان هایی که می گفتند کشور بدون دولت راحت تر اداره می شود از حمایت همه جانبه روحانی سخن می گویند.

اتحاد امروز جریان راست در پشتیبانی از دولت در حالی صورت می گیرد که طی ۵ سال گذشته همین جریان بیشترین سنگ اندازی ها را در مسیر تدبیر و امید انجام داده بود. هیچکس فراموش نکرده چه کسانی قبل و بعد از برجام با مانع تراشی های متفاوت تلاش داشتند تا میوه توافق هسته ای “کال”بماند؛ مردم شعارنویسی های بعضی گروه ها و کارها آنهایی که همخوانی با سیر حرکت برجام را هم یادشان نرفته؛ همین طور نمایشی که قشر خاص راست در مجلس نهم با ترساندن به دفن در سیمان و خائن خطاب کردن تیم مذاکره کننده هسته ای راه انداخت یا مجلس دهم با آتش زدن توافق در صحن پارلمان.

همه اینها را در کنار این عنوان قرار دهیم که جریان اصلاح طلب خیلی پیشتر از وقوع تمامی پرسشها کنونی، طرح گفت وگوی ملی را مطرح می کرد؛ طرحی که حامیان اصولگرای امروز روحانی بر آن می تاختند و آن را دسیسه ای جهت حرکت در مسیر اجنبی توصیف می کردند.

و حالا توبه سیاسی دیرهنگام جریان راست در حالی صورت می گیرد که عده ای از مردم ناامید از گروه های سیاسی پرسشها ارزش را فریاد می کنند؟

گوش شنوا نبود
از اسماعیل کوثری، عضو جبهه پایداری و جانشین فرماندهی قرارگاه ثارالله پایتخت کشور عزیزمان ایران که از مخالفین سرسخت روحانی تا پیش از این بوده اطراف عوض کردن مسیر همفکران او می پرسیم و این که آیا این اتحاد این قدر دیر به ذهن هم طیفانش رسیده است؟ او ولی نظری دیگر دارد و عوض کردن موضع روحانی را عامل این مطلب می داند و نه جناح خود را. وی به آفتاب یزد می گوید: «دولت، دولت جمهوری اسلامی است ولی تا قبل از این گوش شنوایی نبود دولتیان فکر می کردند مسیری که طی می کنند مسیری است که نتیجه می دهد و به حرف ما گوش نمی دادند ولی اکنون که به مسئله خوردند، عوض کردن موضع داده اند. نگاه هم طیفان ما این نیست که دولت موفق نباشد. خدمت دولت جهت مردم است و ما از آن حمایت می کنیم. باز هم می گوییم اینها (دولتیان) به مراتب بهتر از استکبار جهانی و صهیونیسم هستند.»

وی تاکید می کند: «ما عوض کردن موضع ندادیم ولی برداشت طرف برابر به گونه ای دیگر شد.»

کوثری در پاسخ به این پرسش ما که چه شد به یکباره بعد از سخنان روحانی تصور کردید که مواضع وی عوض کردن کرده هست؛ در حالی که تا قبل از این بحث عدم کفایت روحانی از سوی هم طیفان شما مطرح می شد، می گوید: «اصلا این طور نیست. این چه حرف هایی است که می زنید؟ شما جهت خودتان یک دیوار کشیدید. فکر می کنید ما می خواهیم تلاش کنیم که دولت موفق نباشد.»

وی ادامه می دهد: «اگر دولت مواضع درستی بگیرد ما هم از آن حمایت می کنیم.»

گفت وگوی ملی
از این عضو جبهه پایداری می پرسیم آیا موقعی که بحث گفت وگوی ملی از سوی اصلاح طلبان مطرح شد و هنوز اوضاع به شکل امروز درنیامده بود آن موقع از اتحاد نگفتید که صریحا اظهار می دارد: «ما هیچ وقت با کسانی که خودفروخته هستند و سرشان در آخور بیگانگان است آشتی ملی نمی کنیم. آنها بودند که فکر می کردند باید به هر شکلی که دلشان می خواهد، بتازند.»

به کوثری می گوییم لااقل گفت وگوی ملی را با دولت انجام می دادند که می گوید: «کسی که اکثریت رای را داشت باید در این گفت وگو پیشقدم می شد در حالی که هیچ گاه چنین اتفاقی رخ نداد وگرنه اشخاص انقلاب هر لحظه تلاش ارزش بر این است که از دولت ها حمایت کنند.»

کوثری راجع به این پرسش ما که چه تضمینی است حمایت امروز جریان راست از دولت بعد از گذشت اندک زمانی به یکباره عوض کردن نکرده و به حالت اول برنگردد، می گوید: «اگر مواضع دولت بر اساس سیاست های کلان نظام باشد مانند عمل به اقتصاد مقاومتی حتما ما از آن حمایت می کنیم و قطعا اگر چنین نکند ما نیز با دولت مخالفت می کنیم.»

وی ادامه می دهد: «اگر سیاست های دولت بر همین منوال که او اعلام کرده، باشد ما از آن حمایت خواهیم کرد.»

کوثری این را که گفت از او می پرسیم مگر در این دو سه روزه چه تغییری در واکنش‌ها و مواضع روحانی رخ داده که می گویید اگر روال دولت همین باشد پشتیبانش هستید؟ پاسخ می دهد: «اگر نمی دانید چه تغییری کرده بروید بپرسید که بر چه اساسی این حرف را می زنم!»

ملاطفت
به سراغ یک اصلاح طلب هم می رویم. محمدصادق جوادی حصار، فعال سیاسی که راجع به تصمیم دیرهنگام حمایت اصولگرایان از روحانی نظر دیگری دارد و می گوید: «به نظر من قشر خاص جریان راست هیچ گاه بنا بر آن نداشته که دولت را تقویت کند و همین الان نیز چنین قصدی ندارد.»

وی ادامه می دهد: «من فکر می کنم این جریان در حال حاضر خیلی حساب شده است و دقیق روحانی را به گوشه رینگ برده و او را نگه داشته هست. در حال حاضر هم از آنجایی که روحانی می گوید دست شما را می بوسم و در برابر شما خاضعم آنها در حال مشورت با وی خواهند شد تا به بهانه همفکری، امتیازاتی از روحانی بگیرند. به هر حال بعد از دو هفته مشخص می شود که کوتاه آمدن روحانی در برابر مخالفانش تا چه اندازه درست است؟ اگر روحانی در این مدت در تغییرات مدیرانش از نیروهای خاص این جریان استفاده کند این جریان نیز حمایت هایش از روحانی را ادامه می دهد وگرنه باز مسیر خود را عوض کردن می دهد.»

این فعال سیاسی تاکید کرد: «من تصور نمی کنم که این قشر سیاسی در حال حاضر از در ملاطفت و جبران گذشته و کاستی های قبلی برآمده و بخواهند به دولت کمک کنند. اعتقاد دارم این موضع آنان، حق طلبی سیاسی این جریان است !»

جوادی حصار تاکید می کند: «لبیک آنها به آقای روحانی جنبه امتیازگیری دارد.»

با این بیانات جوادی حصار این پرسش ما که آیا این جریان سریعتر و در زمانی که عنوان گفت وگوی ملی از سوی اصلاح طلبان مطرح شد، به سمت وحدت و همکاری با دولت گام برداشت نیز جنبه قیاس مع الفارق پیدا می کند؛ آیا که اساسا تصویر العمل امروز این قشر از اصولگرایان نیز سهم خواهی بعد از فشار است! نه گفت وگو جناحی.

بیش از هر لحظه نزدیک شده است اند
از صحبت های این دو فعال سیاسی در دو موضع کاملا متفاوت چپ و راست این طور برمی آید آن چه امروز در حمایت از روحانی رخ داده را نباید به پای عوض کردن موضع جریان راست قرار داد؛ هر چند کوثری می گوید عوض کردن واکنش‌ها روحانی باب حمایت از وی را باز کرده ولی اصلاح طلبانی مانند جوادی حصار رد پای امتیازگیری را در این ماجرا پیدا کرده اند؛ هر چه است این که موضع گیری دیرهنگام اصولگرایان بیش از آن که فتح بابی جهت حرکت به مسیر گفت وگوی ملی باشد حرکت به سمت تغییراتی در ساختار مدیریتی کشور با طعم و بوی اصولگرایی هست. یک آتش بس موقت جهت امتیازخواهی و نه گامی در آشتی سیاسی. ضمن آن که بعضی منابع از حمایت حلقه خاکستری روحانی از تقویت بخش اصولگرایی دولت حکایت می کند.

شاید امروز بیش از هر لحظه همه آنهایی که در این چند سال به عنوان مسببین مهم پرسشها کنونی تلقی می شوند به نشانه خود نزدیک شده است اند. آن هم بدون نیاز به برکناری روحانی!»

حمایت از روحانی به شرط گرفتن امتیاز؟

واژه های کلیدی: سیاسی | اصلاح طلب | حسن روحانی | اصلاح طلبان | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz