سم رادیو ملودی شجریان انقلاب صداوسیما

سم: رادیو ملودی شجریان انقلاب صداوسیما استاد شجریان محمدرضا شجریان اخبار فرهنگی و هنری

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران ۶ رقمی شد

شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در معاملات روز گذشته با جهش ۳۳۰۶ واحدی (بیشترین میزان رشد تاریخی شاخص) جهت نخستین بار در عمر خود ۶ رقمی شد. رشد بورس پایت

بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران ۶ رقمی شد

بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران ۶ رقمی شد

عبارات مهم : ایران

شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در معاملات روز گذشته با جهش ۳۳۰۶ واحدی (بیشترین میزان رشد تاریخی شاخص) جهت نخستین بار در عمر خود ۶ رقمی شد. رشد بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران با شتاب بالایی دنبال شد و در مدت وقت اندکی از شروع معاملات با افزایش دسته جمعی شرکت های بورسی دماسنج بازار سهام وارد کانال ۱۰۰ هزار واحدی شد. ولی این آخر کار نبود و اشتیاق خرید به خصوص از سوی معامله گران خرد (حقیقی ها) تا حدی اوج بود که آخر بورس با کانال شکنی های پی درپی در عدد ۱۰۲ هزار و ۴۵۲ واحد ایستاد.

سیل نقدینگی در کنار جذابیت محسوس سهام، رکوردهای تازه ای را جهت بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران به ارمغان آورد. ورود پول های تازه منجر به افزایش ممتد شاخص سهام با جهش ارزش معاملاتی شده است هست. به این ترتیب، ارزش معاملات خرد روز گذشته بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران به ۴۳۵ میلیارد تومان رسید که بیشترین مقدار از فروردین ۹۵ بود. ثبت رکوردهای جالب همراه با سبزپوشی عمده نمادهای بورسی و همچنین تشکیل صف های خرید قدرتمند رشد ادامه دار بورس را نوید می دهد. در این میان عوامل بنیادی به خاص رشد قیمت برابری دلار به ریال همچنان حامی قدرتمندی از سهام هستند و این عنوان آمادگی بورس جهت جذب حداکثری نقدینگی و ادامه رالی صعودی را نشان می دهد.

بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران ۶ رقمی شد

بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران معاملات روز گذشته را با جهش بیش از سه پله ای شاخص کل و ثبت رکوردهای تازه پشت سر گذاشت. نماگر مهم سهام در این روز تاریخی با استقبال کم سابقه سهامداران بیش از ۳ هزار و ۳۰۰ واحد زیاد کردن یافت و جهت نخستین بار پا به مدار ۱۰۰ هزار واحدی گذاشت. صف های سنگین خرید در بیش از ۱۰۰ نماد بورسی و فرابورسی در ساعات ابتدایی معاملات در کنار ارزش ۴۳۵ میلیارد تومانی معاملات خرد، اشتیاق سهامداران به خرید سهام را به خوبی به تصویر می کشد. به این ترتیب بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در لحظات نخست شروع معاملات به کانال ۱۰۰ هزار واحد وارد شد. امید به گشایش نسبی در بازار ارز و همچنین اخبار مثبت اطراف صنایع بزرگ، خاصه گروه فلزی-معدنی و پتروشیمی و در نتیجه ورود نقدینگی تازه به عنوان بااهمیت ترین مولفه های اثرگذار بر رشد بی سابقه شاخص کل سهام در روز گذشته ارزیابی می شوند.

روز تاریخی بورس تهران

شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در معاملات روز گذشته با جهش ۳۳۰۶ واحدی (بیشترین میزان رشد تاریخی شاخص) جهت نخستین بار در عمر خود ۶ رقمی شد. رشد بورس پایت

نزدیک ۲۶ ماه باید طول می کشید تا ارزش معاملات خرد رکورد دیگری را جهت بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران ثبت کند. معاملات سهام در آخر داد و ستدهای روز گذشته به رقم چشمگیر ۴۳۵ میلیارد تومان رسید؛ رقمی که از فروردین سال ۹۵ تجربه نشده بود. رشد پرشتاب ارزش معاملات از آخر هفته گذشته شروع شده است بود و در این مسیر جهش بیش از ۶ پله ای شاخص کل را رقم زد. افزون بر رفت و برگشت کم نظیر نقدینگی طی دو روز کاری اخیر، شاهد حضور پررنگ سهامداران حقیقی و اشتیاق کم سابقه این دسته از فعالان بازار در سمت خرید بودیم. همکاری مالکان حقیقی بازار در سمت خرید منجر به انتقال مالکیت بیش از ۱۴۰ میلیارد تومانی از سبد معامله گران حقوقی به پرتفوی فعالان خرد شد (خالص عوض کردن مالکیت از حقوقی به حقیقی). درخشش این چنینی سهامداران حقیقی در طول تاریخ فعالیت بورس کم سابقه است.

«دنیای اقتصاد» از ماه ها قبل و طی گزارش های متفاوت به آمادگی بورس جهت جذب حجم سنگینی از نقدینگی اشاره کرده بود. تقریبا تمامی اهالی بازار بر این عنوان واقفند که همبستگی بالایی بین حضور معامله گران حقیقی با رشد قیمت سهام برقرار هست. دوران اوج بازار سهام در روند تاریخی آن هر لحظه زمانی رخ داده است که همکاری حقیقی های بازار در سمت خرید به صورت چشمگیری رشد یافته است.

باتوجه به نقدینگی سرگردان که در اقتصاد کشور مشاهده می شود جذابیت سهام زمینه مناسبی جهت جذب سرمایه های خرد را به وجود آورده هست. ورود نقدینگی تازه با حضور چشمگیر خریداران حقیقی در دادوستدها، رشد بیش از ۳۳۰۰ واحدی شاخص کل را به دنبال داشت. از این منظر شاهد ثبت بیشترین رشد روزانه دماسنج بازار در طول تاریخ فعالیت بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران هستیم. این رشد معادل جهش ۳/ ۳ درصدی این نماگر محسوب می شود که بیشترین میزان از فروردین ۹۴ محسوب می شود. به این ترتیب، با جهش روز گذشته شاخص در قله جدید۱۰۲ هزار و ۴۵۲ واحدی ایستاد.

بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران ۶ رقمی شد

ریشه یابی رکوردزنی دلچسب سهام

موج نقدینگی در ماه های اخیر تلاطم بازارهای موازی را به دنبال داشته هست. با حمایت عوامل بنیادی، به خصوص انتظار جهت تظاهر اهرم ارزی در صورت های مالی شرکت های بورسی حالا نوبت به دماسنج بازار سهام رسیده هست. بازارهای ارز و سکه در هفته های گذشته به دنبال یک رالی پرشتاب سقف های تاریخی خود را جابه جا کردند؛ به طوری که قیمت دلار در بازار غیررسمی از مرز ۷ هزار تومان گذشت و قیمت هر سکه در بازار نقدی-در حالی که طلای جهانی نزولی بود- به رقم بی سابقه ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید. بی گمان ریسک های غیراقتصادی و بیم کم کردن زیاد ارزش ریال در کنار محدودیت های سخت گیرانه ارزی از سوی سیاست گذار طی چهار ماه گذشته در شکل گیری قیمت های چندگانه دلار و ملتهب شدن بازارهای ارز و سکه نقش عمده ای ایفا کردند.

گرچه بخشی از این فضای روانی بازارهای ارز و سکه به دنبال جو روانی، ناشی از هراس بازگشت تحریم های بین المللی بوده است ولی نمی توان از معضل کنونی اقتصاد غافل شد. نقدینگی سرگردان که سال ها به واسطه قیمت های بالای سود در بانک ها پارک شده است بود در شرایط کنونی درحال جولان در دیگر بازارها هست. از این چشم انداز، یکی از محرک های رشد قیمت ها را می توان قدرت غالب نقدینگی در کل اقتصاد دانست که با افت ارزش ریال به تدریج در قیمت سهام بازتاب خواهد یافت. هر چند ممکن است این رابطه با یک وقفه کوتاه آشکار شود، ولی براساس نمونه های تاریخی، تاثیر کم کردن ارزش ریال در قیمت سهام حتمی هست. نخستین نشانه های این واقعیت را می توان در گسیل سیل آسای نقدینگی به سمت سهام طی معاملات دو روز کاری اخیر مشاهد کرد که ارزش معاملات را به رقم بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان رسانده هست. در گزارش های اخیر «دنیای اقتصاد» به نقش مثبت بورس در جذب نقدینگی اشاره شده است بود.

شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در معاملات روز گذشته با جهش ۳۳۰۶ واحدی (بیشترین میزان رشد تاریخی شاخص) جهت نخستین بار در عمر خود ۶ رقمی شد. رشد بورس پایت

به بیان دیگر، رشد قیمت در بازارهای رقیب به خصوص جهش قیمت دلار و اصلاح نسبی شاخص سهام در ماه های اخیر فضا را جهت جهش قیمتی سهام آماده کرده هست. این عنوان را در ادبیات مالی معمولا با مفهوم ارزش جایگزینی هم تبیین می شود. در شرایط کنونی همچنان نمادهایی که صورت سود و زیان آنها از جهش انتظاری قیمت دلار تاثیر مثبت می پذیرد در صدر توجه معامله گران قرار گرفته اند. در ادامه احتمالا سایر شرکت ها نیز از این عنوان اثر مثبت بپذیرند. ارزش گذاری سهام بر مبنای ارزش جایگزینی بیان گر این واقعیت است که برقراری تعادل های پیشین و رسیدن به ارزش ذاتی شرکت ها (براساس قیمت ارز) مستلزم رشد قیمت سهامی است که از این حیث پتانسیل رشد دارند. ولی علاوه بر ارزش جایگزینی عوامل دیگری هم از سهام حمایت می کند که در بین آنها می توان خوش بینی به عملکرد بنگاه ها و از سوی دیگر بالاماندن قیمت جهانی مواد خام اشاره کرد که اوضاع بنیادی بخش مهمی از تولیدکنندگان صادراتی و کالامحور بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران را تحت تاثیر قرار می دهد. ولی شاید بااهمیت ترین توصیه که از هفته گذشته در هدایت نقدینگی به سمت سهام نقش داشت بروز نشانه های مثبت از عقبگرد دولت از سیاست های اشتباه ارزی پیشین در این حوزه است.

چراغ سبز گشایش های ارزی

بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران ۶ رقمی شد

در هفته گذشته اخبار مهمی حول تصمیمات تازه دولت جهت ساماندهی بازار ارز مخابره شد. وزارت صنعت، معدن و تجارت در هفته قبل طی بخشنامه ای اعلام کرد که واحدهای صادرکننده مجاز هستند با استفاده از مکانیزم واریزنامه، ارز صادراتی خود را به متقاضیان واردات که موفق به دریافت ارز به قیمت رسمی نشده اند به قیمت توافقی واگذار کنند.

البته در این بخشنامه صنایع محدودی مشمول این بخشنامه تازه جهت فروش ارز در سامانه تازه ارزی (با قیمت های توافقی) خواهند شد، ولی نشانه ها از حرکت به سمت قیمت واقعی ارز جهت جهش قیمتی سهام کافی هست. از سوی دیگر، خبر تصویب محاسبه قیمت خوراک تولیدکنندگان پتروشیمی با دلار ۳ هزار و ۸۰۰ تومانی در هفته گذشته نیز معاملات این صنعت بورسی را داغ کرد. این تحولات در کنار معامله پذیر کردن اوراق پیش خرید سکه نشان دهنده عزم دولت جهت عوض کردن رو به جلو است که معنای ضمنی آن عقبگرد سیاست گذار از تصمیمات پیشین و در نتیجه زیاد کردن تقاضا در سهام بزرگ و صادرکننده بازار است.

صفوف بی سابقه خرید

انتظار کسب بازدهی محسوس شروع پرشور معاملات سهام در روز گذشته را به دنبال داشت. دیروز به محض باز شدن سامانه معاملات، نماگر مهم سهام به لطف رشد قیمت سهام عمده نمادهای بازار، بیش از یک هزار واحد جهش داشت.اشتیاق متقاضیان سهام در روز گذشته موجب تشکیل صفوف سنگین خرید در بیش از یکصد و ۳۰ سهم بازار شد که در این میان نام سهام گروه های فلزی و معدنی بیش از سایر صنایع به چشم می خورد. قدرت تقاضا به حدی بود که ارزش صفوف خرید ۷۴ سهم و حق تقدم را در آخر معاملات دیروز به ۱۴۰ میلیارد تومان رساند.

یکه تازی «فولاد»

نماد فولاد مبارکه اصفهان همچون روزهای قبل به عنوان سهام بی هماورد بازار در کانون توجه بورس بازان قرار داشت و جهت چندمین روز پیاپی در صدر فهرست نمادهای اثرگذار بر شاخص کل قرار گرفت. سهامداران طی روز گذشته بیش از ۷۲ میلیارد تومان از سهام «فولاد» را بین خود دست به دست کردند؛ یعنی ۱۶ درصد از کل ارزش معاملات خرد.

در عین حال، مروری بر آمار صنایع نشان می دهد که بیش از ۲۲ درصد از نقدینگی دیروز در صنعت فلزات اساسی گردش داشته و گروه های پتروشیمی، پالایشی و کانه های فلزی در رتبه های بعدی این جدول قرار گرفته اند و مجموعا ۶۰ درصد از نقدینگی بازار را جذب کردند. همچنین ۳۳ صنعت از صنایع ۳۸گانه بورس تهران، یعنی ۸۷ درصد از تعداد صنایع نیز با رشد شاخص همراه شده است اند. این آمارها گویای این واقعیت است که موج سنگین تقاضا تمام بازار را فارغ از زمینه های بنیادی صنایع ناهمگون بازار، تحت الشعاع قرار داده هست. رشد دسته جمعی قیمت سهام در وضعیتی که بعضی بنگاه ها همچنان با پرسشها محسوس بنیادی مواجه هستند تا حدودی دلواپس کننده هست. به نظر می رسد در این شرایط اتخاذ رویکرد مناسب جهت گزینش سهام اهمیت بیشتری می یابد. به زعم کارشناسان سایت تحلیلی «دنیای بورس» چهار رویکرد را می توان برشمرد که در زیر به آن اشاره خواهد شد.

در رویکرد نخست کسانی قرار دارند که سهام بنیادی را به سبد دارایی خود اضافه خواهند کرد. گروهی تحت تاثیر فضای هیجانی اقدام به ورود در هر صف خرید خواهند کرد. دسته سوم در انتظار ضعف صف های خرید می نشینند تا از قیمت های پایین تر بهره مند شوند و در نهایت، چهارمین دسته حسرت جاماندن از روند را در دل خود می پرورند و زیاد نظاره گر می مانند. در این شرایط است که گزینش اتخاذ رویکرد مناسب مبتنی بر دید کارشناسانه بیش از پیش اهمیت می یابد و آنان برنده این رقابتند که با غلبه بر هیجان خود بر مبنای واقعیت ها تصمیم می گیرند.

دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: ایران | بازار | روز گذشته | اخبار اقتصادی و بازرگانی

بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران ۶ رقمی شد

بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران ۶ رقمی شد

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz